Terminologia

 

Co to jest eBook?

eBook to elektroniczna książka, którą możemy odczytywać przy pomocy odpowiedniego oprogramowania zainstalowanego na komputerze, dedykowanych czytników (Kindle, Nook, Onyx itp.), tabletów oraz smartfonów.

Co to jest DRM?

DRM (Digital rights management, cyfrowe zarządzanie prawami) to różne sposoby zabezpieczenia treści elektronicznych, takich jak książki, filmy i muzyka, przed nieuprawnionym użyciem.

Kim jest Self Publisher?

Self Publisher to osoba, która wydaje książki nakładem własnym i nie każda osoba wydająca eBooki zalicza się do tej kategorii. Na rynku istnieją dwa modele wydawania książek elektronicznych – przez wydawnictwo oraz przy pomocy platform dystrybucyjnych. Niektóre serwisy oferują oba modele wydawnicze, inne oferują wyłącznie dystrybucję. Wersję elektroniczną może również zaproponować wydawca „papierowy”, jako równoległą formę dystrybucji książki.

Self Publisher, jako osoba samowydająca się, nie korzysta z pośrednictwa wydawnictwa, jednak może używać różnych platform dystrybucyjnych w celu rozpowszechnienia swojej publikacji i dotarcia do jak największej liczby czytelników.

Kim jest wydawnictwo/wydawca?

Wydawca/wydawnictwo  to osoba, firma lub instytucja, która przejmuje zadania związane z wydaniem publikacji. W zakres obowiązków wydawcy wchodzi zwykle redakcja i korekta tekstu, przygotowanie graficzne publikacji (okładka, DTP), publikacja, dystrybucja i reklama. Zakres usług wydawcy bywa różny i określany jest w umowie wydawniczej, podpisywanej z autorem książki. Na podstawie owej umowy, wydawnictwo przygotowuje publikację na własny koszt, zaś autorowi wypłaca określony procent dochodu od ilości sprzedanych książek. Umowa wiąże się z przekazaniem praw autorskich do publikacji na czas określony. W czasie trwania umowy prawami tymi zarządza wydawca/wydawnictwo.

Co to jest platforma dystrybucyjna?

Platforma dystrybucyjna to serwis, którego zadaniem jest umożliwienie czytelnikom pobranie eBooka. Platforma może oferować autorom dodatkowe usługi, polegające na konwersji plików, nie oferuje jednak redakcji i korekty oraz obsługi graficznej. Autor nie podpisuje z platformą umowy wydawniczej, ani nie przekazuje praw autorskich. Platforma pobiera od autora procent od dochodu ze sprzedanych egzemplarzy książki, jako opłatę za usługę udostępnienia publikacji w Internecie.

 

Co to jest mobi, ePub, PDF?

PDF, mobi i ePUB to najpopularniejsze formaty książek elektronicznych, dedykowane dla różnych urządzeń. PDF służy głównie do czytania eBooków na komputerze stacjonarnym lub laptopie. ePub i mobi przeznaczone są dla różnych rodzajów czytników, tabletów i smatfonów.