Świetnie! Musisz jednak pamiętać o kilku rzeczach, by Twoja publikacja odniosła zamierzony skutek.

  1.     eBook to taka sama książka, jak każda inna. Musisz dołożyć wszelkich starań, żeby stworzona przez Ciebie publikacja była profesjonalna i wolna od błędów. Rynek eBooków w Polsce jest co prawda młody, ale jeśli oczekujesz, że czytelnicy kupią Twoją książkę, musisz dostarczyć im produkt pełnowartościowy.
  2.    Zadbaj o okładkę – to jedyna „materialna” rzecz, jaką zobaczy Twój czytelnik. Pamiętaj, że w serwisach dystrybucyjnych i na stronach księgarni okładka prezentowana jest w znacznym pomniejszeniu, więc musisz przygotować ją z taką myślą. Jeśli nie potrafisz stworzyć jej samodzielnie, poproś o pomoc znajomych lub zwróć się do profesjonalnego serwisu. Pamiętaj, że źle przygotowana okładka może zaważyć o popularności Twojej książki.
  3.    Okładka to nie wszystko – również treść musi zostać przygotowana profesjonalnie. Książka nie może roić się od błędów! Nie publikuj tekstu, który nie został poddany redakcji. Możesz to zrobić w dwojaki sposób. Przede wszystkim, po zakończeniu pracy nad książką odłóż ją na trochę, pozwoli Ci to nabrać dystansu do tego, co napisałeś. Poproś kilku zaufanych znajomych o przeczytanie tekstu. Ich uwagi mogą okazać się bardzo cenne. Wybieraj osoby biegle posługujące się językiem,  dokładne i krytyczne. Pomogą Ci one wyłapać literówki i błędy stylistyczne. Jeśli zależy Ci na pełnym profesjonalizmie, zamów usługę redakcji w którymś z serwisów. Usługa taka będzie płatna.
  4.    Wybierz model wydawniczy. Jeśli zdecydujesz się na współpracę z wydawnictwem otrzymasz wiele benefitów, takich jak redakcja i korekta, konwersja plików oraz obsługa graficzna. Musisz jednak pamiętać, że podpisując umowę wydawniczą, nie możesz publikować swojego eBooka w innych serwisach, przez cały okres jej trwania. Jeśli zdecydujesz się na samodzielne wydanie książki, możesz ją umieścić w dowolnej ilości platform dystrybucyjnych.
  5.    Zadbaj o marketing i reklamę. Samo wydanie książki nie wystarczy. Musisz jeszcze zachęcić czytelników do jej przeczytania. W tym celu możesz założyć stronę internetową książki lub/i fan page w serwisie Facebook. Promowanie swojej publikacji to praca na pełen etat. Nie możesz zaniedbywać swoich czytelników, w przeciwnym razie nie będą traktować Cię poważnie. Postaraj się, żeby informacja o Twojej książce pojawiła się również na innych stronach, związanych z eBookami. Postaraj się również, żeby w sieci pojawiły się recenzje. Nikt nie będzie przecież kupował „kota w worku”. W tym celu skontaktuj się z właścicielami stron, zajmujących się recenzowaniem publikacji i zaproponuj przesłanie swojej książki. Pamiętaj, że recenzent nie ma obowiązku zakupienia Twojej publikacji! To do Ciebie należy dostarczenie mu materiału.

 

Ratunku! Jestem kompletnie „zielony”!

 

Nie wiem czy jestem Self Publisherem, czy nie!

Jeśli opublikowałeś książkę w konkretnym serwisie, poszukaj dotyczącej tego korespondencji i przypomnij sobie, czy podpisywałeś umowę oraz otrzymałeś pełen pakiet usług związanych z redakcją, obsługą graficzną i konwersją. Jeśli tak, jesteś autorem związanym z wydawnictwem. Nakłada to na Ciebie ograniczenia zawarte w umowie wydawniczej.

Jeśli nie podpisywałeś umowy i samodzielnie wykonałeś całą pracę – gratulacje! Jesteś członkiem prężnie rozwijającej się społeczności Self Publisherów!

W jakich formatach powinienem wydać swoją książkę?

Odpowiedź jest prosta – we wszystkich. Czytelnicy książek elektronicznych posługują się różnymi narzędziami, a chcesz przecież, żeby każdy z nich mógł swobodnie zapoznać się z Twoją publikacją.

Czy powinienem zastosować DRM? Boję się, że książka wyląduje na  „Chomiku”!

Decyzja należy do Ciebie, ale DRM nie cieszy się sympatią czytelników, ponieważ utrudnia im czytanie książki, poprzez narzucenie wymagań i ograniczeń. Uczciwie mówiąc, żaden DRM nie zabezpieczy Twojego eBooka w stopniu uniemożliwiającym jego „złamanie”. Dużo lepszym rozwiązaniem są „znaki wodne”, pozwalające na identyfikację właściciela pobranego pliku. Stosując DRM możesz ograniczyć czytelnictwo swojej publikacji, ponieważ część czytelników nie posiada kompatybilnych urządzeń  ani umiejętności pozwalających na przekonwertowanie pliku dla konkretnego czytnika.

Gdzie najlepiej wydać eBooka?

Jeśli zamierzasz podpisać umowę wydawniczą, wybierz wydawcę, który oferuje Ci najlepsze warunki oraz posiada najlepszą sieć dystrybucyjną.  Poszukaj w Internecie i na stronach związanych z eBookami. Sprawdź, który wydawca jest najbardziej aktywny w zakresie promocji książek. Warto też zajrzeć na fora, gdzie autorzy dzielą się swoimi doświadczeniami.

Jeśli zamierzasz wydać książkę samodzielnie, odpowiedź jest prosta – wszędzie. Każdy czytelnik ma swoją ulubioną platformę, a dotrzeć chcesz do wszystkich. Postaraj się, żeby Twój eBook był dostępny dla  każdego z obecnych na rynku czytników i w każdym serwisie!