Review

To poruszająca opowieść o dylematach moralnych, o przeciwnościach losu, o kruchości naszego życia, o cierpieniu, o walce z samym sobą i z problemami, o konfrontacji życia i śmierci. Autorka w poruszający sposób, stylem „z serca do serc” płynącym, ukazuje nam życie bohaterki – starzejącej się kobiety, która jako młoda dziewczyna przeżyła bezczeszczące jej człowieczeństwo okrucieństwo wojny, upadek Powstania Warszawskiego, wywiezienie „na roboty” do Niemiec i związane z tym upokorzenia. A ponieważ los nierzadko wystawia nas na ciężką próbę, w tych okrutnych latach przydarzyło się bohaterce też coś niesamowitego – poczuła miłość do przedstawiciela znienawidzonego narodu. Autorka, stosując prostotę kompozycyjną, specyficzny styl i zrozumiały język opisuje rozterki moralne związane z tak trudnym uczuciem i tak szeroką gamą emocji, gdzie niejednokrotnie łzy szczęścia mieszają się ze łzami smutku, a radość i przyjemność przeplata się z cierpieniem, goryczą i bólem.

Marta Grzebuła z d. Łukomska, pseud. Jarzębina (ur. 1960 we Wrocławiu). – poetka, prozaiczka, ale też pielęgniarka, matka i żona. Pisze od wczesnej młodości, a jej szuflada powoli pęka w szwach. Autorka tomików W cieniu Jarzębiny (debiut, Black Unicorn 2010) oraz Owoce Jarzębiny (Radwan 2011) i powieści Pomarańczowe ogrody (Radwan, 2012), Westchnienie Amandy (Radwan, 2012), Dzień, który nie miał jutra, Kobieta z okna, Epizod na dwa serca (WFW, 2011), Dotykając nieba, Zapomnę imię twoje (Astrum, 2011).

W swoich powieściach i wierszach oprowadza po świecie pełnym wyrzeczeń, szuka prawdy, przygląda się miłości, zdradzie i śmierci w taki sposób, by Czytelnik, zagłębiając się w kolejne strony, odczuwał nie tylko wzruszenie i sympatię dla bohaterów, ale również empatię. Sądzi, że to największy dar, jaki człowiek może ofiarować drugiemu człowiekowi.

 

 

 

Do pobrania w:

RW2010